Modificarile legislative recente ne fac viata mai usoara. Datorita unor modificari aparute in cardul legislatiei, viata viitorilor soferi este facuta mai usoara de catre stat. Iata cum…

Incepand cu 5 octombrie 2015:

Daca esti admis la sala, rezultatul este valabil un an de la data absolvirii cursului de pregatire teoretica la scoala de soferi;
Daca esti respins la traseu, poti sustine din nou traseul fara sa mai dai sala, dupa o perioada de cel putin 17 zile calendaristice, trebuie sa platesti taxa de examinare si sa prezinti dovada ca ai facut inca cel putin sase ore suplimentare de pregatire practica intr­o scoala de soferi autorizata;
Sala si traseul se sustin in zile diferite;
In cazul in care nu reusesti sa obtii permisul de conducere in termenul de un an de la absolvirea cursului de pregatire teoretica si practica, trebuie sa-­ti faci din nou tot dosarul si scoala de soferi;
Ordinul Ministerului Afacerilor Interne nr. 97/2015 pentru modificarea si completarea Ordinului MAI nr. 268/2010 privind procedura de examinare pentru obtinerea permisului de conducere a fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 639 din 21 august si va intra in vigoare in data de 5 octombrie.